

Κατηγορίες Άρθρων / ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ
ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΤΕΚΜΑΡΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ
από : Anaconda S.A
10.12.2010, Τροποποϊήθηκε 03.09.2014
Έχετε έναν εργαζόμενο σε πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ που είναι με τεκμαρτό. Σε κάποιον μήνα ασθένησε. Πώς θα υπολογιστεί η επιδότηση αυτή;
Έστω ότι έχετε ημερομίσθιο με αποδοχές σύμβασης 37,88€ και με τεκμαρτό 51,11€ που είναι στο διετές επίδομα ΟΑΕΔ με 80% επιδότηση τον 1ο χρόνο στο πλαφόν του 739,40€. Ταμείο του ΙΚΑ με 13% στον εργαζόμενο και 25,06% στον εργοδότη = 38,06% και: Επικουρικό με 7% στον εργαζόμενο και 3% στον εργοδότη = 10%
Αν δεν είχε ασθένεια και τρέχατε μισθοδοσία:
Για 27 πληρωτέες ημέρες αποδοχές 37,88€ * 27 = 1022,76€ και κρατήσεις ΙΚΑ 51,11*27* 13% = 179,39€, 51,11€*27* 25,06%= 1379,97€* 25,06% = 345,82€
και το Επικουρικό: ΔΕΝ πάει στα τεκμαρτά: 7% * 1022,76 = 71,59€ και 3% * 1022,76€ = 30,68€.
ΑΠΔ: Στις Αποδοχές θα έχει το τεκμαρτό: 1379,97 και ποσό επιδότησης: 739,40* 80% = 591,52€ και 591,52 * 38,06% = 225,13€ .
‘Αρα η επιδότηση πάει στο 739,40 και όχι στο τεκμαρτό.
Στην Μισθοδοτική κατάσταση ή στην κατάσταση ΟΑΕΔ θα έχει επιδοτήσει κανονικά και το επικουρικό ως βάση υπολογισμού τα 739,40€.
Αν είχε και ΑΣΘΕΝΕΙΑ
πχ 8,4 και πληρωτέες ημέρες = 8,4-1,8 = 6,6 θα ήταν:
ΠΡΟΣΟΧΗ, οι αναλογίες των επιδοτήσεων θα υπολογιστούν στις στρογγυλοποιημένες ημέρες της ΑΠΔ:
ΑΠΔ : Στήλη Τακτικών: 25-8,4 = 18,6, στρογγυλες 19. και ποσό επιδότησης: 158,46€ που είναι:
158,46 / 19 = 8,34€ ποσό επιδότησης ανά ημέρα και 8,34 *25 = 208,50€ και 208,50 / 225,13 = 0,926 και 23,2/25 = 0,926 Ή : ποσό επιδότησης ανά ημέρα: 225,13 /25 = 9,0052 και: το ½ του τριημέρου ασθενείας 1,8 που αφαιρείται: 9 * 23,2 /25 = 8,35. Και : 8,35 * 9 = 158,46€. Σημείωση: Η ΑΠΔ στο ασφαλιστέο ποσό θα σας έχει τις ημέρες επί το τεκμαρτό. Το ποσό όμως της επιδότησης έχει υπολογιστεί στο ποσό της επιδότησης.
Ασθένεια:
Ασφαλιστικές ημέρες 8 και: 8,34 * 8 = 66,72€.
Άρα σας αφαιρεί το μισό του τριημέρου από τις τακτικές αποδοχές και όχι από την ασθένεια.
|